Zaujímavé články   späť
www.pamiatkynaslovensku.sk
Havrany a ich príbuzní (GMM v Rimavskej Sobote)
havrany-a-ich-pribuzni-gmm-v-rimavskej-sobote

 


 

Miesto konania: Gemersko-malohontské múzeum
 

Trvanie výstavy: 10. september - 31. december 2019
 

Kurátorka výstavy: RNDr. Monika Gálffyová
 

Vernisáž výstavy: 10. september 2019 o 15.00 hod.
 


 

10. septembra 2019 (utorok) o 15.00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční vernisáž výstavy „Havrany a ich príbuzní“, ktorá predstaví krkavcovité vtáky žijúce na území Slovenska, ich život, inteligenciu, miesto v prírode, vzťah s človekom a mýty a legendy, ktoré ich obklopujú. Kurátorkou výstavy je RNDr. Monika Gálffyová, biologička múzea. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Výstava potrvá do 31. decembra 2019.
 


 

Krkavcovité vtáky patria do radu spevavcov, podobne ako napríklad vrabce alebo sýkorky. Sú pomerne veľké, majú silný zobák a väčšinou sú sfarbené čierno, ale mnoho z nich má aj pestré perie. Do čeľade patrí približne 120 vtáčích druhov, z nich na Slovensku hniezdi osem. Vtáky tejto čeľade patria k najinteligentnejším vtákom a živočíchom vôbec. Pomer hmotnosti mozgu k hmotnosti tela je u nich veľmi vysoký, porovnateľný s primátmi a veľrybami.
 

Výstava „Havrany a ich príbuzní“ predstaví krkavcovité vtáky hniezdiace na území Slovenska a ich život. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov sa naučíte rozlišovať jednotlivé druhy vtákov tohto taxónu, zoznámite sa s mýtmi, bájkami a poverami, ktoré sa s nimi spájajú a budete si môcť vyskúšať, aké je to byť v ich hniezde. Na záver si pomocou interaktívnych hier budete môcť overiť, či ich už dokážete od seba odlíšiť.
 

Súčasťou výstavy je aj cyklus prednášok a rozšíreného výkladu k výstave pre školské skupiny aj verejnosť, o ktorom ešte budeme bližšie informovať.
 


 

www.gmmuzeum.skwww.pamiatkynaslovensku.sk