Zaujímavé články   späť
www.pamiatkynaslovensku.sk
Yaro M. KUPČO Vysoké Tatry a Zbigniew ŁADYGIN Moje rodné hory (Vila Flóra - Starý Smokovec)
yaro-m-kupco-vysoke-tatry-a-zbigniew-ladygin-moje-rodne-hory-vila-flora-stary-smokovec yaro-m-kupco-vysoke-tatry-a-zbigniew-ladygin-moje-rodne-hory-vila-flora-stary-smokovec

 


 


 

Yaro M.Kupčo Vysoké Tatry a Zbigniew Ładygin Moje rodné hory
 

Vila Flóra Starý Smokovec
 


 


 

Miesto konania: Vila Flóra Starý Smokovec
 

Termín výstavy: 6.9. 2019 – 8.12. 2019
 

Kurátorka výstavy: Anna Ondrušeková
 


 

Yara M. Kupča, označovaného na slovenskej fotografickej scéne ako osamelého bežca, podľa jednej z jeho fotografií, poznáme z viacerých výstav. Tentokrát vystavuje vo Vile Flóra svoje posledné zábery aj so svojim priateľom poľským fotografom
 

Zbigniewom Ładyginom. Základným motívom oboch výstav sú naše a poľské Vysoké Tatry.
 


 

Yaro M. Kupčo sa narodil v Kežmarku a po úraze v Tatrách žije v Piešťanoch. Prvé fotografie urobil na Štrbskom Plese otcovým fotoaparátom, v súčasnosti fotí na stredný alebo veľký formát. Pracuje výlučne s klasickými prístrojmi, nepoužíva digitál. Je fotograf prírody, zachytávajúci krajinu od nájdených zátiší až po panoramatické pohľady. Na minimum obmedzuje zábery, na ktorých je vidieť vplyv človeka, snáď s výnimkou starých senníkov, poľných ciest a kôpok sena. Vystavované fotografie sú tónované do hneda sépiou a následne 24-karátovým zlatom. Zábery zo zahraničia necháva čiernobiele. Na svojich cestách fotil hlavne alpské krajiny (Rakúsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Slovinsko, Lichtenšteinsko) a juh Poľska, Maďarsko, Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu,precestoval som Škandináviu (Nórsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko, Island), USA (Arizona, Kalifornia, Utah, Nevada, Aljaška, Montana, Wyoming), Kanadu (Yukon, Britská Kolumbia) Pyrenejský polostrov (Španielsko, Portugalsko, Andorra), Benelux (Belgicko, Holandsko, Luxembursko), Anglicko, Škótsko, Wales, Írsko, Vatikán, Monako, San Marino, Maltu, Litvu, Lotyšsko, Estónsko a Korziku. Najradšej sa. ale vracia do svojich milovaných Tatier, Pienin a na Oravu. Fotografie z týchto oblastí tvoria jadro jeho výstav. Vystavoval v mnohých mestách na Slovensku a zo zahraničia v Čechách, Poľsku, Belgicku, Luxemburgu, Taliansku, Fínsku, Maďarsku, Japonsku a Číne.
 

V roku 2008 získal ocenenie „Kultúrna osobnosť Piešťan“ a v roku 2009 pamätnú medailu predsedu Trnavského samosprávneho kraja za dlhoročnú prácu v prospech rozvoja fotografickej tvorby.
 

Yaro vytrvalo ide na vozíčku za svojím cieľom. V duši si nesie presvedčenie, ktoré tak presne sformuloval najlepší pilot medzi spisovateľmi a najlepší spisovateľ medzi pilotmi Antoine de Saint-Exupéry: Správne vidíme len srdcom. To hlavné je očami neviditeľné.
 


 

Zbigniew Ładygin – horolezec, speleológ, vysokohorský turista,editor, novinár, fotograf, autor kníh a článkov, o. i. z histórie tatranskej fotografie. Úzko spojený s poľským Tatranským národným parkom (TPN), kde viedol edičné oddelenie, dlhoročný spolupracovník Medzinárodnej fotografickej súťaže J. Sunderlanda „Horská krajina” v Novom Targu, mnohonásobný člen poroty miestnych súťaží krajinnej fotografie. Svoje práce uverejňuje v rozličných knižných publikáciách a periodikách.
 

Bežne pracuje technikami digitálnej fotografie, ale vrátil saaj k tvorbe na fotocitlivých materiáloch, kde využíva jednak klasické, jednak alternatívne a historické technológie. Uprednostňuje čiernobielu stredno a veľkoformátovú fotografiu.
 

Vo svojej tvorbe, najmä pri prezentácií známych krajinných motívov, objavil nové vyjadrovacie prostriedky, ktoré dáva dierková fotografia.
 

Svoje práce prezentoval na individuálnych a skupinových výstavách v Poľsku a v Taliansku. Bol účastníkom Poľského festivalu dierkovej fotografie (OFFO) v rokoch 2015 a 2017 (hlavná cena publika).
 


 


 

www.tatragaleria.skwww.pamiatkynaslovensku.sk